×
    BİLGİ VE RANDEVU | +90 549 766 63 63

DOKTORA SOR?

Detaylı bilgi almak için formu doldurun ve gönderin. En kısa sürede sizi arayacağız.

Lütfen isim-soyisim giriniz. (Min. 3 karakter)
Lütfen telefon numarınızı giriniz.
Lütfen mesajınızı giriniz. (Min. 3 karakter)
KVKK metnini okudum, onaylıyorum.
Lütfen KVKK metnini onaylayınız.

Mesajınız gönderildi. Teşekkürler.

Göz Kapağı Estetiği

Yüzün en önemli estetik ünitelerinden biri de kuşkusuz göz kapakları ve göz çevresidir. İlerleyen yaşla beraber göz kapaklarında kas ve destek yapılardaki gevşemeye bağlı olarak sarkmalar, cilt ve yağ fazlalıkları görülebilir. Bu da yaşlı, yorgun, kızgın ve mutsuz görünmenize neden olur. Bazen üst göz kapağınızdaki cilt fazlalığı o kadar belirgin olur ki, görme alanınızı bile etkileyebilir. Göz kapağı estetiği –tıbbi adıyla blefaroplasti- göz kapaklarındaki deri ve yağ fazlalıklarının cerrahi olarak çıkarılması olarak tanımlanabilir.

Göz Kapağı İstatiği

Blefaroplasti daha çok üst göz kapağına uygulanır. Amaç genç ve canlı bakışların elde edilmesidir. Üst kapak blefaroplastisi lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama 1 saat sürer. Ameliyat sonrası hemen eve gidebilirsiniz. Ameliyatta üst göz kapağı katlantınızdan yapılan kesi ile deri ve yağ fazlası çıkarılır. Yağın ne kadar ve nereden çıkarılacağı bu ameliyatlar için kilit taşı niteliğindedir. Gereğinden fazla yağ çıkarılması göz çevrenizde istenmeyen bir görünümle sonuçlanacaktır.

Bir diğer önemli konu, gereğinden fazla cilt çıkarılmamasıdır. Bu durumda özellikle gece yatarken gözleriniz tam kapanmayabilir ve bu göz kuruluğu gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Dikkatli bir planlama ve özenli bir cerrahi ile mükemmel sonuçlar elde etmek mümkündür. Sizi blefaroplasti için değerlendirirken, kaşlarınızı ve üst göz kapaklarınızı tek bir üniteymiş gibi birlikte değerlendirmek gerekir. Çünkü bazen kaşların düşüklüğü mevcut cilt fazlasının olduğundan daha aşırı görünmesine sebep olur. Bu durumda aynı seansta önce kaş kaldırma yapılıp ardından gerekirse blefaroplasti yapılır.

Alt kapak blefaroplastisi çok daha nadir yapılır. Bunun nedeni ameliyatı üst kapak blefaroplastisine göre daha karmaşık ve komplikasyon riskinin daha fazla olmasının yanı sıra, alt kapağa yapılabilecek diğer girişimlerle de sonuç alınabilmesidir. Örneğin, yanağa yapılan yağ enjeksiyonları yada göz yaşı oluğunun alt kısımlarına yapılan ışık dolguları ile göz altı torbalanmalarının görünürlüğü azaltılabilir. Ancak alt göz kapağında gerçek yağ artışı veya cilt fazlasının olduğu durumlarda cerrahi blefaroplasti yapılabilir. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Cilt fazlalığının miktarına göre göz kapağının iç tarafından yada kirpiklerin 2 mm altından olacak şekilde dış tarafından yapılan kesilerle fazlalıklar alınır.

Göz kapağı estetiği sonrası göz çevrenizde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Belirgin şişlik ve morluklar ortalama 10 gün sonra düzelmiş olur. Ancak şişliklerin tamamen geçmesi ve göz kapağı şeklinin tam belirginleşmesi ortalama 2-3 ay sürer.