×
    BİLGİ VE RANDEVU | +90 549 766 63 63

DOKTORA SOR?

Detaylı bilgi almak için formu doldurun ve gönderin. En kısa sürede sizi arayacağız.

Lütfen isim-soyisim giriniz. (Min. 3 karakter)
Lütfen telefon numarınızı giriniz.
Lütfen mesajınızı giriniz. (Min. 3 karakter)
KVKK metnini okudum, onaylıyorum.
Lütfen KVKK metnini onaylayınız.

Mesajınız gönderildi. Teşekkürler.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları, meme hacmi azaltılırken, meme şeklinin düzeltilmesi, meme simetrisinin sağlanması ve meme ucu hassasiyatinin korunmasını amaçlayan ameliyatlardır. Bu nedenle de plastik cerrahi disiplinindeki en sofistike ameliyatlardandır.

Meme Küçültme İstanbul

Kimler meme küçültme ameliyatı olabilir?

Meme küçültme ameliyatları sadece estetik kaygılarla yapılabileceği gibi tıbbi gerekçelerle de yapılabilir. Vücutla orantısız büyük memeler, pişikler, bel -boyun ağrıları, fıtıklar ve duruş bozukluklarına yol açabilir. Bu şikayetlere sahip hastalar veya gögüslerinin büyüklüğünden estetik olarak rahatsız olan kadınlar meme küçültme ameliyatı olabilirler. Bu ameliyatların 18 yaşından sonra yapılması tercih edilir. Ancak ergenlikten sonra göğüslerin aşırı ve hızlı büyüdüğü, fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açtığı durumlarda, ailenin ve bazı durumlarda psikiatri hekimlerinin de onayıyla daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Sigara meme küçültme ameliyatını nasıl etkiler?

Bu ameliyatlar kitle azaltıcı ameliyatlar olduğundan, başlangıçta doğrudan memenin kan desteğini de azaltırlar. Sigara kan dolaşımını olumsuz etkilediğinden, sigara içen hastalarda bu ameliyatın yapılması tercih edilmez. Ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigara bırakılmalı, ameliyat sonrası 3-4 hafta sigara içilmemelidir.

Meme küçültme ameliyatlarında süreç nasıl devam eder?

Meme küçültme ameliyatları, ameliyat öncesi ciddi bir planlama gerektirir. Hastanın mamografi veya varsa diğer görüntülemeleri değerlendirilerek ameliyata engel bir durumun olmadığı ıspatlanır. Göğüslerin büyüklüğü, meme başının seviyesi gibi kriterler göz önüne alınarak hastaya uygun yöntem seçilir ve ona uygun çizimler yapılr. Ameliyat genel anestezi ile yapılır ve ortalama 2,5-3,5 saat sürer. Ameliyat sonrası 24-48 saat içinde hastalar taburcu edilir. Taburcu edildikten sonra banyo yapılmasına izin verilir. 3-5 gün içinde hasta günlük işlerini yapabilecek duruma gelir. Çoğu ilk haftadan sonra işine geri döner. 4. Haftadan sonra ise hasta tamamen normal hayatına geri döner.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

İzsiz meme küçültme ameliyatı mümkün değildir. Ancak tüm izler bikini altında kalacak şekilde tasarlanır. Meme başı çevresinden meme altı katlantısına uzanan tek iz veya meme altı katlantısında devam eden ters T şeklinde iz kalır. Özenli cerrahi ve iz giderici diğer yöntemlerle iz görünürlüğü en aza indirilebilir.

Gebelik ve doğum sonrası dönem bu ameliyattan nasıl etkilenir?

Gebelikte normal bir memenin geçirdiği bütün değişiklikler küçültülmüş memelerde de görülür. En sık sorulan sorulardan biri de emzirmenin nasıl etkileneceğidir. Meme küçültme ameliyatları süt kanallarının sayısını azaltır. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğu bebeklerine yetecek kadar süt salgılayabilmekte ve bebeklerini emzirebilmektedir

Ameliyattan sonra göğüslerim tekrar büyür mü?

Ameliyattan sonra da göğüsler vücudun parçası olmaya devam edeceği için, vücüttaki tüm değişikliklerden de etkilenir. Yani kilo alınınca onlar da kilo alır. Ancak ameliyat sonrası vücut ağırlığının kontrolü, memelerin şeklini ve büyüklüğünü korumaya yardım edecektir.

Meme küçültme ameliyatları meme kanserine neden olur mu?

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz veya meme kanseri riskini arttırmaz. Aksine, meme dokusu mikatrını azalttığı için meme kanserine yakalanma riskini de azaltır.